reklama

Nestaňme sa hlupákmi

Cirkus s druhým pilierom dopadne tak, ako rozhodne publikum - občania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Prakticky od nástupu tejto vlády a jej prvých vyhlásení, sa ma mnohí ľudia pýtajú, ako dopadne cirkus okolo druhého piliera, čiže starobného dôchodkového sporenia. Donedávna som ešte odpovedal, že nijako, pretože žiadna vláda nebude zásadným spôsobom útočiť na tento systém. Teraz už odpovedám inak - tento cirkus dopadne podľa toho, ako sa rozhodne publikum - teda občania tohto štátu. Pokiaľ sa nechajú opiť rožkom, dopadne zle. Pokiaľ však dokážu vziať rozum do hrsti a spočítajú si dve a dve, z dlhým nosom odíde vláda. A o to dnes ide - nesmieme sa stať hlupákmi, ktorí uveria hlúpostiam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hanbí sa povedať - bojí sa urobiť

Bolo že to rečí o druhom pilieri. Koľko peňazí odoberá Sociálnej poisťovni a aké veľké problémy ona z toho má. Aký je pre jeho účastníkov nebezpečný a neistý. Ako sa na ňom nabaľujú súkromné DSS-ky. Ako oklamali a podviedli neborákov sporiteľov, ktorí uverili ich kampaniam. A ako proti tomu všetkému vláda zasiahne. A čo sa nakoniec stalo?

Presný opak. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) po viac ako pol roku „utajovania" vypustilo do pripomienkového konania návrh novely, ktorá má riešiť údajný problém spôsobený druhým pilierom. Nerieši nič. Presnejšie povedané, je iba akousi, ale dobre premyslenou, špekuláciou ako zasadiť druhému pilieru vážnu ranu. Úder pritom nemá zasadiť vláda a úrady (to sa priamo neodvážia), ale samotní sporitelia druhého piliera. Majú sa chytiť na návnadu, ktorou je možnosť vystúpiť z druhého piliera, vybrať si nasporené peniaze a minúť ich. Návnada má aktuálnu hodnotu 30 až 40 tisíc korún pred zdanením. To je celé, pretože všetky ostatné návrhy, ktoré novela navrhuje sú už iba rituálnym tancom. Podstatné je iba a jedine to o čom píšem - naviesť ľudí na hromadný výstup z druhého piliera a tým ho položiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Keby to tak nebolo, našli by sme v novele možno nejaké opatrenia smerujúce k posilneniu bezpečnosti dôchodkových úspor. Veď podľa publikovaných vyhlásení zástupcov vlády, sa DSS-ky sa vraj podobajú na BMG Invest aHORIZONT, nie? Ale nenašli sme ani jedno. Dôvod je prostý - ochrana majetku sporiteľov v druhom pilieri, ktorú tvorí mohutná zákonná hradba, sa už posilovať nedá a je dostatočná.

  • Keby to tak nebolo, našli by sme v novele možno nejaké opatrenia, ktoré majú priškrtiť zisky nás, tých nenásytných DSS-iek. Ale nenašli sme ani jedno. Pretože zisky DSS-iek sú po prvé zatiaľ ďaleko (investícia akcionárov - zakladateľov sa vrátia niekedy po roku 2015 a po druhé, sú nastavené v súlade s bežným štandardom na peňažných trhoch).

  • Keby to tak nebolo, nenašli by sme v novele možnosť vybrať peniaze z druhého piliera a minúť ich. Najmä keď tak veľmi chýbajú úbohej Sociálnej poisťovni. Ale našli sme ju tam. Ligoce sa ako zrkadlo na slnku.

Vláda nemá rada druhý pilier a chce ho zničiť. Ale hanbí sa a to povedať a bojí sa to urobiť. Keď si tak veľmi verí v tom, že vie, čo je pre ľudí najlepšie, mala by im dať možnosť rozhodnúť sa medzi prvým a druhým pilierom. Keď už chce splniť svoje nezmyselné predvolebné a povolebné sľuby, nech to urobí. Nech dá každému sporiteľovi, pre ktorého je 2.pilier nevýhodný, možnosť vystúpiť a prejsť do prvého piliera. Z hľadiska stability a zmyslu celého systému je to síce hlúposť, ale dobre. Povedzme, že tu platí železná logika - sľúbili sme a plníme sľub. Ale nech tam nepletie absurdný návrh na možnosť vystúpenia zo systému pre kohokoľvek a minutia dôchodkových úspor. Pretože ten je naozaj mimo akúkoľvek logiku, okrem logiky zničiť druhý pilier. Je to pokus o zneužitie dôchodkových peňazí na politický účel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čoho sa boja?

Poviem vám to veľmi jednoducho a stručne. Keby mali naši sporitelia možnosť rozhodnúť sa medzi tým, či zostanú v druhom pilieri, alebo z neho odídu a vrátia sa aj s nasporenými peniazmi späť do prvého piliera, nastalo by zhruba toto:

  • jasne a zrozumiteľne by sme vysvetlili všetky výhody a plusy, ktoré sú s druhým pilierom spojené. Opýtali by sme sa veľmi otvorene, či chcú svoje peniaze, ktoré tam majú nasporené, vrhnúť späť do čiernej diery Sociálnej poisťovne, kde na ne znovu bude mať vplyv štát a politici.

  • vyhrali by sme všetky argumentačné spory na tému, aká je bezpečnosť úspor v druhom pilieri, pretože je najvyššia možná.

  • vyhrali by sme všetky argumentačné spory o tom, či a pre koho je účasť v druhom pilieri výhodná, alebo nie. Pretože sme ich už vyhrali - prepočty Asociácie DSS (pozri http://www.adss.sk/) hovoria jasnou rečou. A nie sú to žiadne hausnumerá, ale seriózne prepočty ľudí, ktorí sa vyznajú vo svojej práci. Nehovoriac o tom, že tieto prepočty sú z pohľadu výkonnosti druhého piliera „umelo" podsadené. Sú konzervatívnejšie ako sama realita a sú také preto, aby nás nikto nemohol obviniť, že maľujeme na ružovo.

V tejto bitke argumentov by sme určite neťahali za kratší koniec. Osobne som presvedčený, že by sme ju vyhrali na celej čiare a vláda by dostala zaucho od občanov, ktorí by jej rozprávkam o druhom pilieri neuverili a dali by to najavo tým, že by v ňom zostali. Možno sa niektorí pousmejú a povedia si, že Kouřil je naivný, ale aspoň ja mám veľmi silný pocit, že by to tak dopadlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A o tom to je. MPSVR stále hovorí o nejakej celospoločenskej diskusii o druhom pilieri. OK poďme do toho. Sadneme si kedykoľvek, do ktorejkoľvek televízie, rádia, internetového chatu - kde len chcete - a budeme argumentovať do aleluja. Ale predstavitelia MPSVR sa o tom nechcú baviť verejne. Všimnite si napríklad, že túto novelu ešte ani raz verejne neobhajovali. Iba ju poslali do pripomienkového konania. Pekná verejná diskusia, nie?

Ako sa nestať hlupákmi

Titulok súvisí so záverom. Možnosť odísť z druhého piliera, zobrať nasporené a minúť to, je pokusom štátu urobiť z ľudí hlupákov. Štát (teda vláda) im hovorí toto: "Vezmite si svoje drobné a vypadnite z druhého piliera. Miliardy, ktoré potom v ďalších rokoch zaplatíte na odvodoch, už potečú iba do môjho - štátneho. Keď ste si ešte donedávna mysleli, že si ich budete sporiť niekde v závetrí nejakej DSS-ky, kde na ne JA ŠTÁT nemám žiadny dosah, mýlili ste sa. Teraz Vám síce dovolím kúpiť si chladničku, práčku alebo ich minúť ako len chcete, ale potom už budete iba MOJI. O vaše dôchodky a ich výšku sa postarám JA ŠTÁT. JA to viem predsa najlepšie, a kašlem na vás keď budete 20-30 rokov v dôchodku živoriť. MY tu už aj tak nebudeme.... Zákon o Sociálnom poistení z r.2003 upravujúci dôchodky som odvtedy už síce takmer 30-krát novelizoval, čiže menil som podmienky, ale to nevadí. JA ŠTÁT som predsa kompetentný."

Čo je podstatné?

Neuveriť tejto báchorke a nestať sa hlupákom. Ten pokus urobiť ich z nás všetkých z celej slávnej novely doslova trčí.

Viktor Kouřil

Viktor Kouřil

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už viac ako 20 rokov sa venujem dôchodkovej problematike, momentálne z pozície člena predstavenstva spoločnosti VÚB Generali DSS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu