Sporitelia v II. pilieri si zaslúžia istotu

Autor: Viktor Kouřil | 19.6.2007 o 9:48 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  1476x

Moderátorka relácie V Politike Silvia Kušnírová sa v nedeľu ministerky práce sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej spýtala síce jednoduchú, ale logickú otázku. Prečo ani rok po voľbách nová vláda stále nie je schopná jasne povedať, aké opatrenia v súvislosti s druhým pilierom starobného dôchodkového sporenia chce prijať. Ak teda nejaké prijať chce, ako o tom stále hovorí.

Na tejto debate, ktorá sa vedie naozaj už bezmála rok, ma udivuje nielen to, že zatiaľ nikam neviedla, ale najmä to, že je svojím spôsobom zbytočná. Pretože ak si niečo v dôchodkovom systéme opatrenia vyžaduje, tak to rozhodne nie je druhý, ale naopak prvý pilier, ktorého hospodárom je Sociálna poisťovňa.

Predstavte si dve nohy. Jedna je chorá a druhá zdravá. Logika hovorí, že liečiť by sa mala tá chorá. Debata o našom dôchodkovom systéme, ale akoby smerovala ku veľmi zvláštnemu lekárskemu postupu, ktorý sa chce pokúsiť vyliečiť chorú nohu tým, že časť zlej infekcie prenesie aj na nohu zdravú. Výsledkom takéhoto postupu by sa celkom ľahko mohli stať dve „chorľavé" nohy.

Ale dosť lekárskeho mudrovania. Faktom zostáva, že druhý pilier funguje dobre a nezaznamenáva žiadne vážne problémy. Dokonca funguje lepšie, ako sa jeho tvorcovia pred dvoma rokmi domnievali, že bude. Nie sú žiadne škandály, investuje sa konzervatívne a napriek tomu mimoriadne úspešne a je v ňom takmer 1,6 milióna sporiteľov, ktorí by si snáď zaslúžili mať istotu, že systém do ktorého dobrovoľne vstupovali, zostane taký, aký bol, keď toto rozhodnutie robili.

Posledná správa hovorí, že všetko podstatné sa dozvieme snáď už o týždeň - len aby. Som zvedavý, ako budú navrhované opatrenia vyzerať, a určite sa k nim vyjadrím aj tu na tomto blogu. Predpokladám totiž, že ho čítajú nielen naši sporitelia, ale aj celá kopa racionálne uvažujúcich ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Saková pred voľbami v tichosti zvyšuje platy policajtov cez príplatky

Osobný príplatok bude 120 eur, na západe krajiny 160 eur.


Už ste čítali?