„Obyčajný biznis“ verzus „Obyčajná politika“.

Autor: Viktor Kouřil | 26.6.2007 o 15:54 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  1419x

Riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek (inak v minulosti jeden z architektov druhého piliera starobného dôchodkového sporenia) dnes, keď už má inú „rolu" tvrdí, že celý druhý pilier je iba „obyčajný biznis" (pozri http://hn.hnonline.sk/c1-21472160-druhy-pilier-obycajny-biznis).  Zaujímavé, ako sa so zmenami funkcií a postavenia menia názory, že? Ale nevadí. Na jeho výrok totiž existuje dobrá záplata. Ak je druhý pilier „obyčajný biznis", tak potom je prvý pilier „obyčajná politika".  Čo je horšie, nechám na vaše posúdenie.

Ľudia nie sú ovce

Záľuba niektorých politikov a úradníkov, ktorí mávajú nekonečné tendencie hodnotiť a posudzovať slobodné správanie ľudí je fascinujúca. A vo vzťahu ku druhému pilieru snáď až neuveriteľná. A veľmi, veľmi zavádzajúca. Šéf Sociálnej poisťovne je toho žijúcim dôkazom. Keď označil druhý pilier za „obyčajný biznis" dodal k tomu, že do tohto „obyčajného biznisu" nevedomky vstúpili 65 roční občania a ďalší, ktorí si v ňom nikdy nedokážu nasporiť na dôchodok. Spolu je vraj takýchto „nevedomých" (rozumej hlúpych a oklamaných) 350 tisíc.

Hovorí sa, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. S touto lžou (pretože to lož je) sa však nesmieme zmieriť. V žiadnom prípade nie je pravdou, že 350 tisíc sporiteľov druhého piliera na svoju účasť v tomto systéme doplatí. Existuje na to matematicky exaktne presný dôkaz a ja Vám ho ponúkam na stránke http://www.adss.sk/. Dôchodkové trajektórie počítalo mnoho odborníkov a tieto výpočty boli veľakrát verifikované. Hovoriac za VÚB Generali, ale aj za kolegov z Asociácie DSS Vám garantujeme, že sme sa nepomýlili. Viem to, pretože v pracovných verziách som ja sám (a moji kolegovia tiež) niekoľkokrát upozornil na chyby, ktoré sa odstránili. To čo visí na webe Asociácie DSS je podľa nášho vedomia a svedomia faktická pravda. Bodka.

K nevedomosti ešte jedna poznámka. Veľakrát sme počuli, aké zástupy ľudí sa ocitli v druhom pilieri nevedome a podvodným spôsobom (rozumej vďaka podvodným sprostredkovateľom). Tento jav skutočne nastával (DSS-ky bohužiaľ nevedeli ručiť za čestnosť cca 30-tisíc sprostredkovateľov), ale - boli to jednotlivé prípady. Vo VÚB Generali to bolo približne 25 prípadov. Teda 25 ľudí nám avizovalo, že zmluvu s nami nepodpísali a boli podvedení. So všetkými sme sa dohodli a v ich mene zariadili súdne zrušenie zmlúv. Na naše náklady samozrejme. Bolo to teda 25 ľudí z celkového počtu okolo 200 tisíc!!!.

Ľudia teda nie sú ovce, ktoré idú za pastierom bez ohľadu na to kam a prečo ich vedie. Do druhého piliera vstupovali dobrovoľne a po zrelej úvahe. Veľmi dobre si uvedomovali a uvedomujú, že svojím rozhodnutím sa môžu čiastočne odpútať od štátom regulovaného a neustále novelizovaného a meneného dôchodkového systému. Aspoň spolovice. Vo veľkom návale do druhého piliera preto neviďme hlúpych ľudí, ale naopak, viďme v ňom zodpovedných a počítajúcich ľudí. Ľudí, ktorí majú dosť neustáleho dirigovania a poučovania zo strany štátu. Dokonca aj tí starší, napr. 55 alebo 65 roční, vedeli prečo to robia, a s plným vedomím  dôsledkov tohto konania. S viacerými som osobne hovoril.

Atómovú vojnu neprežijeme, to je fakt.

Pán Bernátek vytiahol aj ďalší „argument", ktorého cieľom je zdôvodniť potrebu oslabiť druhý pilier. A zase v záujme občanov samozrejme. Druhý pilier vraj nie je poistený proti ďalšiemu útoku na dvojičky. A pridal ďalší - ten, kto vie predpovedať vývoj finančného trhu na 5 rokov dopredu, je vraj šarlatán.

Nuž, je to veru pravda. Naozaj nie sme poistení proti teroristickému útoku. Ani na dvojičky, ani na Slovnaft, alebo štátne hmotné rezervy. A tiež nemáme krištáľovú guľu a nevieme predpovedať vývoj finančných trhov. Ale:

  1. Útok na dvojičky vyvolal otrasy na svetových burzách, ktoré trvali tak rok. Dnes sú zabudnuté, aj keď zrejme čakajú ďalší útok, aby sa mohli zase zatriasť.
  2. Svetový finančný trh funguje rádovo dlhšie, ako celá SP a bude fungovať dávno potom, čo tu ja a pán Bernátek už nebudeme. A prežil a vyvíja sa. A je plný „šarlatánov", ktorí ho úspešne odhadujú už roky rokúce. Vo svetovom finančnom trhu je úspešne a dlhodobo umiestnených toľko dôchodkových peňazí z celého sveta, že si to ani nedokážeme predstaviť.

Bezpečnosť investovania, ktorá je vlastná celému druhému pilieru a je naviac pevne ukotvená v zákone, už nemôže byť vyššia. Obmedzenia, ktoré máme, stavajú DSS-ky do prvej línie tých najkonzervatívnejších investorov, akých môžete na svetovom finančnom trhu vôbec nájsť.

Globálnu katastrofu - napríklad svetovú atómovú vojnu - ale neprežijeme, to je fakt.

Komu že to druhý pilier berie peniaze?

Úplný vrchol dosiahol pán Bernátek svojimi výrokmi o tom, komu všetkému druhý pilier berie peniaze. Vraj peniaze, ktoré idú do druhého piliera budú chýbať v zdravotníctve, školstve a verejnej správe. Vraj preto zákonite dôjde ku zníženiu kvality štátnych služieb. A pán Bernátek sa ďalej pýta: Chcú ľudia druhý pilier? Budú ho mať a potom doplácať na lieky, školné...atď.?

TAK MOMENT.

Takže kam chce vlastne pán Bernátek poslať peniaze o ktoré by štát obral sporiteľov v druhom pilieri? Pôvodne sme si mysleli, že do prvého piliera na dôchodky súčasným dôchodcom. Ale vidíme, že nie. DOCHODKOVÉ PENIAZE, peniaze, ktoré si ľudia odkladajú na starobu, by vraj mohli putovať aj do kolabujúceho zdravotníctva a školstva, alebo na dotáciu liekov.

Priznávam, že takéto nečakané priznanie vysokého úradníka štátu o skrytých pohnútkach, prečo treba pokračovať v snahe o oslabenie druhého piliera som neočakával. A zrejme nielen ja.

Tak čo je horšie? „Obyčajný biznis", ktorí zarába ľuďom peniaze na lepšie dôchodky, alebo „Obyčajná politika", ktorá hľadá spôsoby, ako ľudom vytiahnuť ich peniaze z vrecák?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?