Kartágo (druhý pilier) musí byť zničené

Autor: Viktor Kouřil | 11.7.2007 o 10:02 | Karma článku: 13,74 | Prečítané:  3037x

Klobúk dolu. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny (i keď som presvedčený, že autormi „problematických" častí nie sú jeho dôchodkoví odborníci, ale niekto úplne iný) to vymyslelo naozaj perfektne. Tento úrad nemá druhý pilier starobného dôchodkového sporenia rád. Otvorene sa to však povedať bojí. Chcel by mať pod kontrolou všetky, alebo aspoň drvivú väčšinu dôchodkových peňazí, ale druhý pilier a ním spravované súkromné dôchodkové účty občanov mu v tom bránia. Takmer rok premýšľa, ako druhý pilier oslabiť, zdehonestovať a prípadne aj úplne zlikvidovať. Masa viac ako 1,5 milióna sporiteľov ale bola doteraz veľkou prekážkou. Nakoniec však prišli na to, ako zasadiť druhému pilieru vážnu ranu. „Elegancia" ich riešenia spočíva v tom, že ako štít použijú práve sporiteľov v druhom pilieri. Teda presne tých, ktorých hnevu sa najviac obávali.

Z hľadiska účelu,  je to GENIÁLNE.

Z hľadiska stability a logiky systému, je to NEZODPOVEDNÉ.

Vopred upozorňujem, že polemika s návrhom ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny o ktorú sa tu  pokúsim, vôbec nie je jednoduchá. Argumenty stoja priamo proti možnosti vziať si jednorázovo priemerne 20 až 40 tisíc korún, ale u niektorých aj 100 a viac tisíc. A to nie je málo peňazí.

Ako vytunelovať druhý pilier?

Podstatou návrhu Ministerstva práce, ktorý šiel minulý týždeň do medzirezortného pripomienkového konania je DOBROVOĽNOSŤ druhého piliera. Má sa týkať vstupu aj výstupu. O tomto pláne sme v Asociácii DSS vedeli a vedeli o ňom prakticky všetci zainteresovaní. Nikdy sme nemali problém s dobrovoľnosťou vstupu do druhého piliera, napriek tomu, že dnes je vstup pre prvýkrát dôchodkovo poistených povinný. Existuje síce dostatok argumentov, ktoré podporujú povinný vstup (nie z hľadiska DSS-iek, ale z hľadiska zodpovedného štátu a stability jeho dôchodkového systému), ale dobre. Princíp dobrovoľnosti môže byť v tomto prípade nadradený. Súvisí so slobodou rozhodovania jedinca a tá nech je zachovaná.

S dobrovoľnosťou výstupu z druhého piliera sa však (na prvý pohľad možno nelogicky, ale v skutočnosti veľmi logicky) viaže potreba následnej stability. Dobrovoľnosť výstupu je totiž výrazne komplikovanejšia. Ak by mala platiť, nebezpečne ohrozuje stabilitu systému a nedáva mu priestor na to, aby rozvinul svoje plusy. Do penzijného systému sa jednoducho nedá vstupovať a vystupovať len tak a kedykoľvek. To nefunguje.

O to tu však nejde. Ministerstvo chce od 1.januára 2008 do 30.júna 2008 poskytnúť možnosť vystúpiť zo systému každému, kto do neho dovtedy vstúpil. Chce teda zaviesť úplný princíp dobrovoľnosti výstupu, ale len na pol roka. Argumentuje tým, že chce dať šancu tým, ktorí boli do systému vohnaní kampaňami DSS-iek a bývalej vlády. Túto myšlienku pritom podporuje neustálym zavádzaním o nevýhodnosti druhého piliera, jeho potenciálnej nestabilite a bohvie čím všetkým ešte. A, aby som nezabudol, aj plačom nad deficitom Sociálnej poisťovne, ktorá vraj v dôsledku fungovania druhého piliera nemá dostatok peňazí v prvom pilieri. V argumentácii o potrebe zavedenia polročnej dobrovoľnosti výstupu tak ministerstvo mieša dva momenty:

  1. Spravodlivosť pre tých, pre ktorých je druhý pilier údajne nevýhodný.
  2. Potrebu získať viac peňazí pre pilier prvý.

LENŽE!!!

Ministerstvo ide vo svojom pláne oveľa, oveľa ďalej. Nielenže chce otvoriť na pol roka druhý pilier, ale chce dať tým, ktorí sa rozhodnú pre odchod aj dve možnosti. Peniaze nasporené na dôchodkových účtoch budú môcť odchádzajúci sporitelia presunúť do Sociálnej poisťovne, alebo si ich budú môcť zobrať, zdaniť (síce sa ešte nevie ako) a použiť na čokoľvek si zmyslia. Ministerka, pre ktorú je inak súkromný majetok iba nutné zlo (podnikatelia by mohli porozprávať), sa pri obhajobe tohto návrhu zrazu milo usmieva a argumentuje zhruba takto: Veď predsa vy ste vždy hovorili, že peniaze sporiteľov v druhom pilieri sú ich súkromné peniaze, tak prečo sa teraz hneváte, že im chceme dať možnosť, aby si s nimi robili, čo chcú?

Milí blogeri,

aby bolo jasné, my sa nehneváme, my sme iba zhrození. Pretože tu v priamom prenose vidíme, ako vysoký štátny úradník verejne a bez zábran hovorí, že peniaze, ktoré sú zákonom určené na budúce dôchodky môžu byť použité aj na spotrebu. To je predsa nemysliteľné. Tieto peniaze nepochádzajú zo vzduchu. Je to polovica ZÁKONOM STANOVENÝCH odvodov do systému dôchodkového sporenia. To nie sú platy alebo odmeny, to sú DOCHODKOVÉ PENIAZE určené na DOCHODOK. A je úplne jedno v akom pilieri sa momentálne nachádzajú, či v prvom, alebo druhom. Fakt, že tie, ktoré sa nachádzajú na účtoch sporiteľov v druhom pilieri sú SÚKROMNÉ sa neopiera o to, že si ich sporiteľ môže kedykoľvek vybrať a kúpiť si za ne umývačku riadu, ale iba a jedine o to, že sú jeho a budú použité na jeho dôchodok a na nič iné. Iba jeho dôchodok a žiadne iné - cudzie, dôchodky. To je ten rozdiel oproti prvému pilieru. Z druhého dostanem toľko, koľko som si nasporil a z prvého toľko, koľko aktuálne rozhodnú politici.

Absurdnosť tohto návrhu sa najlepšie ukáže na príklade. Predstavte si, že by nejaký politik povedal a presadil, že Sociálna poisťovňa každému občanovi, ktorý platí dôchodkové odvody umožní, že keď chce, môže si povedzme do konca roka napísať žiadosť a dostane napríklad 9% zo sumy, ktorú na odvodoch zaplatil za posledné 2 roky. Vlastne len tak.....aby si prilepšil. Viem že je to pritiahnuté za vlasy, ale je to presne rovnaká hlúposť, ako vybrať peniaze z druhého piliera - ide o peniaze na dôchodok.

Ako by sme to klasifikovali? Podľa mňa ako pokus o vytunelovanie dôchodkového systému, ktorého účelom je jediná vec - zapáčiť sa časti voličov.

Osobne si myslím, že Kartágo (druhý pilier) musí byť zničené

Tento antický výrok jedného rímskeho konzula vo vzťahu ku Hanibalovmu Kartágu vošiel do histórie. Konzul ním zakončoval všetky svoje verejné prejavy, aj tie ktoré sa týkali povedzme zavedenia nového vodovodu. Dával tak najavo, že aj keby mali sekery z neba padať, on osobne si myslí, že predovšetkým musí byť zničené konkurenčné a odbojné mesto Kartágo.

Vo vzťahu ku druhému pilieru je postoj ministerstva podobný. Aj keby mali sekery z neba padať, druhý pilier musí byť bitý. Pretože, ako inak popísať fakt, že ministerstvo je vo svojej kampani proti druhému pilieru ochotné zájsť až tak ďaleko, že samé navrhuje, aby sa peniaze v ňom nasporené mohli minúť na spotrebu? Čiže inak povedané, aj keď mu chýbajú peniaze v Sociálnej poisťovni a prvom pilieri, nestará sa v prvom rade o to, aby sa peniaze do prvého piliera z druhého vrátili (to je síce tiež zvrátenosť, ale aspoň z hľadiska štátu ako tak pochopiteľná), ale ide mu hlavne o to, aby z druhého piliera odišli. A pokiaľ to pomôže procesu, tak pokojne aj do spotreby.

A veruže to aj pomôže. Pretože väčšina ľudí nevie počítať dôchodky a neuvažuje o dlhodobosti tejto záležitosti. Naopak, väčšina frfle na celkovo vysoké odvody a keď dostanú možnosť, vziať si späť pomerne vysokú čiastku, k nasporeniu ktorej ich donútil zákon, využijú ju. Presne rovnako  ako by deti využili možnosť výberu chodiť či nechodiť do školy- ich vlastné rozhodnutie by bolo  úplne jasné... .

Nechcem, aby to vyzeralo, že niekoho urážam (to ma ani nenapadne) - snažím sa iba zreteľne popísať fakt, že väčšina ľudí naozaj nevie počítať dôchodky - v bežnom živote to ani nepotrebujú. Pozitívna reakcia na možnosť vybrať si peniaze, ktoré ma predtým štát nútil platiť v rámci povinného dôchodkového sporenia, preto nie je prejavom hlúposti a nevzdelanosti, ale prirodzeným postojom. Zvrátenosť ministerského návrhu je skrytá práve v poznaní tohto faktu. Oni vedia, že bežní ľudia nechápu princíp dôchodkového sporenia a chcú to nehanebne zneužiť v prospech svojho cieľa - zničiť druhý pilier. Že z toho plynú problémy, najmä problémy pre celý systém do budúcna, kedy nebude na dôchodky (priebežný systém prvého piliera to nemôže jednoducho zvládnuť) ich už nezaujíma. Vtedy už nebudú vo vláde.

S takouto mierou nezodpovedného populizmu sme naozaj nepočítali. Zostáva už iba dúfať, že iné inštitúcie, napríklad Ministerstvo financií, alebo Národná banka Slovenska nepustia takýto návrh cez pripomienkové konanie.

Stále sa mi totiž nechce veriť, že všetci v tomto štáte podľahli myšlienke, ktorá je v titulku tohto blogu. A to tým viac, že je úplne evidentné, že druhý pilier funguje nad očakávania dobre a jednoznačne stabilizujúcim prvkom celého dôchodkového systému a najmä jeho budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?