Na dvere nám klope SOCIALIZMUS

Autor: Viktor Kouřil | 16.7.2007 o 9:14 | Karma článku: 10,99 | Prečítané:  3543x

Všimli ste si to vôbec? Zmena Zákonníka práce. Zmena vymeriavacieho základu. Útok na súkromné zdravotné poisťovne. Útok na II. pilier dôchodkového sporenia. A vláda plní čo sľubovala - mení krajinu. Respektíve zatiaľ ju iba zmeniť chce, pretože to nebude mať také jednoduché. Aspoň dúfam, pretože snáď budeme k tomu môcť povedať niečo aj my, občania. Hlásim sa do poradia.

Zisk je zločin?

V myšlienkach niektorých vládnych politikov asi áno. Že to hovorievali súdruhovia, ktorí kedysi dávno začali a za niekoľko desiatok rokov prakticky zlikvidovali ekonomiky krajín, v ktorých sa dostali k moci? Veru tak, hovorievali. Hovoria to aj naši dnešní vládni predstavitelia? No, nie síce tak úplne natvrdo (s malými výnimkami), ale minimálne sa podľa toho správajú. Snažia sa totiž presadiť zmeny, ktorých filozofia vychádza z toho, že zisk a podnikanie nie sú v súlade zo záujmami ľudí. Pritom história nás kruto poučila, že presný opak je pravdou.

Tristotisícoví milionári

Minimálne podľa ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny ich tu na Slovensku máme. Sú to tí ľudia, ktorí zarábajú mesačne necelých 30 tisíc korún a podľa návrhu ministerstva by mali do dôchodkového systému odvádzať viac ako doteraz, hoci ani nemocenské v chorobe ani dôchodok by sa im nezvyšoval . Upozorňujem, že takúto hlúposť majú zavedenú iba v ČR, ale momentálne veľmi tvrdo pracujú na zmene. Pretože to je nespravodlivé voči ľudom. A to už nehovorím o tom, že aj neslušné. Označiť človeka, ktorý tvrdo pracuje a dostane mzdu 28 000 korún za milionára je naozaj drzosť. A už ani nechcem dodávať, že samozrejme pánov poslancov, sudcov a ministrov, ktorí požívajú výhody nezdaniteľných náhrad, tzv. paušálov, sa to ani náhodou prakticky nedotkne a je to tuším približne tretina ich príjmu.

Vytlačíme ich zo systému

Myslené na súkromné zdravotné poisťovne a povedané premiérom tejto vlády. Pekné nie? Súkromné zdravotné poisťovne vraj nemajú mať zisk, ergo nemôžu existovať, pretože bez zisku nemôže pracovať žiadny súkromný podnik. Legislatívna rada vlády k návrhu, ktorý chce toto zaviesť povie, že síce vidí riziká v neústavnosti zákona a možných arbitrážnych sporoch, ale napriek tomu ho odporúča vláde prijať. Načo potom vlastne legislatívna rada vlády je? Veď keď povie, že vidí riziká kolízie s platným právnym stavom druhým dychom odporúča prijať, tak potom na čo existuje? A naviac vysoká štátna úradníčka cestou z jej rokovania s úsmevom na perách oznámi národu, že nech sa vyjadrí  Ústavný súd... Možné je už asi naozaj všetko.

A to už nehovorím o tom, že tu nikto a bohužiaľ ani dotknuté „zlé" zdravotné poisťovne tvoriace ten neslušný zisk, nepovedia nahlas, že poskytujú svojím klientom jednoznačne lepšie služby, ako tie dobré štátne, ktoré zisk tvoriť nemajú. Podotýkam, že pri tých istých odvodoch a naviac pri prerozdeľovacom mechanizme zabezpečujúcom prakticky rovnakú sumu peňazí na každého poistenca. Čiže malo by sa hovoriť nie o tom, že súkromné zdravotné poisťovne nielen tvoria zisk a prirodzene stihnú aj platiť za poskytnuté služba zdravotníkom, ale o tom, kde sa strácajú peniaze v tých štátom kontrolovaných.

A útok na 2. pilier je to isté, len trochu inak zabalené. Na jednej strane dobrá Sociálna poisťovňa míňajúca stovky miliónov napr. na nikdy nedokončený informačný systém a na druhej strane zlé DSS-ky, do „gágora" ktorých treba  liať peniaze na našu budúcnosť.

Kúpme si ich duše

Návrh novely zákona, okrem iných nezmyslov, chce umožniť sporiteľom v druhom pilieri odísť zo systému a naviac si vziať peniaze v ňom nasporené. A minúť ich na spotrebu. Presvedčení liberáli ktorých poznám mi povedali, že toto je aj pre nich príliš silná káva. Dovoliť ľuďom, ktorí tomu prirodzene nerozumejú, doslova „prejesť" časť dôchodkových úspor, je jednoducho veľa aj na kovaného liberála, ale zrejme nevadí tvrdo ľavicovým socialistom - svet je asi hore nohami. To ale samozrejme neznamená, že na ministerstve práce vládnu presvedčení liberáli. Ani náhodou. To čoho sme svedkami v tomto prípade je totiž úplne zrejmý pokus vylákať ľudí z druhého piliera. Kúpiť si ich duše za pár desiatok tisíc korún a nahnať ich späť do prvého piliera. Tam sa už nestratia, tam sa už štát a ministerstvo pohrá s ich budúcimi dôchodkovými odvodmi. Ako, to nevedia dnes ani sami. Ale budú mať tú možnosť, ktorú v prípade peňazí v druhom pilieri nemajú. A to im vadí a prekáža.

Neviem, či je to zastaviteľné?

Neviem či musíme znášať takéto návrhy a útrpne mlčať? Viem však jedno. Ani jedno z týchto opatrení nezlepší životy ľudí, ktorých obhajobou sa ministerstvo - i keď nie celé - oháňa. Ani dnes, a už vôbec nie v budúcnosti.

Taká malá perlička. Európsky komisár pre sociálne veci a bývalý český premiér za sociálnu demokraciu Vladimír Špidla, ktorý je teda naozaj poriadny ľavičiar vo vymenovávaní „kľúčových politík", ktoré musí Európa ohľadne sociálnych vecí robiť povedal aj toto: „Európa by mala pružne zareagovať na dôsledky starnutia obyvateľstva. Týka sa to najmä jej systémov sociálnej ochrany - dôchodkov, zdravotnej starostlivosti, dlhodobej starostlivosti - a politík zamestnanosti. Bez reforiem sa zo starnutia stane veľké bremeno pre mladšie generácie". 

My na Slovensku sme v rámci dôchodkovej reformy už pred dvoma rokmi zareagovali. Na čo ale reaguje táto vláda tým čo navrhuje, mi zostáva záhadou. A možno to nevie ani ona sama.

A nevyčítajte mi prosím že som zainteresovaný lebo..... Áno som, ale vzhľadom k môjmu veku už naozaj nie na druhom pilieri, ale na slušnosti, korektnosti, čestnosti, na jasných a transparentných vzťahoch medzi spoločnosťou ktorú zastupujem a jej klientmi. Keďže sa takmer celý život pohybujem dôchodkovom a čiastočne aj zdravotnom poistení snáď viem čo hovorím...a nakoniec len niektoré čísla. Na dôchodkový systém išlo v r.2004, pred reformou, 7,2% HDP v r. 2030 to bude 7,7% a 2050 len 9%. Keď si už niekto berie z ČR taký vzor a tam majú ozaj len 1.pilier a čísla budú nasledovné: r.2004 -8,5%, r.2030 -9,6% a v r. 2015 až 14%. A preto zničme  druhý pilier, mám pravdu páni štátni úradníci a spol.?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Česku operovala ruská jednotka, ktorej agenti sa nevyhýbajú ani Slovensku

Slovensko sa zrejme nevyhne vyhosteniu ruských diplomatov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Už nemôžeme povedať, že Rusko je náš priateľ

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Kde je Korčokov Rhodos

Z porovnania správ BIS a SIS vyplýva, že o ruskej diverzii nemajú obe slovenské kontrarozviedky ani poňatia.


Už ste čítali?