Koniec najväčšej hlúposti. Začiatok čoho?

Autor: Viktor Kouřil | 24.7.2007 o 9:22 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1458x

Venujte druhému pilieru jeden klik.

Stalo sa to, čo som predpokladal v poslednom blogu o druhom pilieri. Ministerstvo práce slávnostne oznámilo, že v novele zákona o sociálnom poistení nebude absurdná hlúposť, ktorá predpokladala, že sporiteľ, ktorý opustí druhý pilier, si bude môcť vziať nasporené peniaze a voľne ich minúť. Chcelo by sa povedať CHVALABOHU, ale nie je to také jednoduché. Pretože okrem tejto naozaj do neba volajúcej hlúposti, ktorá bola síce odstránená, obsahuje návrh novely mnoho ďalších nebezpečných návrhov, ktoré sú pre druhý pilier, jeho sporiteľov a nakoniec aj pre celý systém dôchodkového sporenia nedomyslené a nebezpečné. Takže sa niet veľmi čomu tešiť, pokiaľ neberieme do úvahy fakt, že zmizlo čosi, čo sa v zásade ani veľmi komentovať nedalo.

Koniec najväčšej hlúposti, teda neprináša víťazstvo rozumu. Aby sa tak stalo, muselo by toho z novely vypadnúť ešte oveľa viac. Napríklad:

  • Musela by byť odstránená diskriminácia ľudí (spravidla ide prirodzene o ženy- matky), ktorí sa starajú o dieťa do 6 rokov, prípadne o invalidov, pretože títo všetci v druhom pilieri podľa novely byť nesmú. Štát je za nich ochotný platiť poistné len do Sociálnej poisťovne, celých 18%, ale do DSS-ky na ich osobný dôchodkový účet už ochotný oplatiť nie je......
  • Musel by zmiznúť návrh, ktorý mení dnešný stav, kedy človeku, ktorý si sporí v druhom pilieri, stačí, aby si sporil 10 rokov a potom už má nárok dôchodok. Novela nezmyselne navrhuje predĺženie tejto doby na 15 rokov. Na druhej strane treba priznať, že zavádza tzv. jednorazové vyrovnanie, čo znamená, že sporiteľ, ktorý v dôsledku predĺženia doby sporenia nebude mať nárok na dôchodok, sa dostane aspoň k svojim peniazom, keď už nie k dôchodku...
  • Musel by zmiznúť aj celý polročný princíp dobrovoľnosti výstupu pre všetkých, ktorí vstúpili a vstúpia do 31.12.2007. Nemá totiž zmysel, je nesystémový a ide proti logike celého systému starobného dôchodkového sporenia.

Muselo by toho vypadnúť ešte oveľa viac, ale nechcem vás tým zaťažovať. Všetko si totiž môžete pozrieť na stránke asociácie http://www.adss.sk/, kde sú zverejnené naše kompletné pripomienky k novele, resp. k časti týkajúcej sa len úprav v 2.pilieri.

Pokiaľ máte aspoň trochu času (vraciam sa k podtitulku), venujte druhému pilieru aspoň jeden klik a kliknite na hlasovacie zariadenie, ktoré na stránke http://www.adss.sk/ nájdete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?