Namiesto diskusie, nezmyselné obviňovanie

Autor: Viktor Kouřil | 7.8.2007 o 8:35 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1351x

Neriešime podstatu a celé nás to raz dobehne.

Svoj posledný blog som otitulkoval „Keď to nejde, tak to nejde". Pred písaním tohto a po zážitku z dnes už „slávnej" sobotnej tlačovky ma zase napadlo: „Nie sme zlí, kto to vysvetlí, že nám záleží....tak prečo horké sliny". A pritom ja vôbec neviem spievať a do spevu mi ani nie je. Naopak - som smutný z toho, aké obrátky a smer nabrala diskusia o kvalite zlej novely zákona o sociálnom poistení ako aj zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Zákona, ktorý patrí medzi vôbec najdôležitejšie zákony v každom štáte, keďže sa týka každého z nás.

Čo je dôležité?

Možno si poviete, že som suchár, ale naozaj si myslím že v tomto prípade nepodstatné, zakrýva podstatu. Iste - kauza pani Tomanovej, n.o. Privilégium, premiérova reakcia a následný mediálny ošiaľ - to všetko ide pekne dokopy. To baví a zabáva. Ako občana to doslova zabáva aj mňa. Ako predstaviteľa DSS VÚB - Generali ma to však desí a zároveň ma máta niečo úplne iné. Mám totiž  obavu, že v tomto ošiali zaniká práve podstata veci, ktorou je dnes už nespochybniteľný fakt, že novela zákona o sociálnom poistení je odborne zle pripraveným dokumentom. Môžem sa síce tešiť, že som mal pravdu (viď predchádzajúce blogy ), ale je to len radosť cez slzy....

Keby som bol priateľom konšpiratívnych teórií, tak by som teraz napísal, že niekto úmyselne roztočil túto kauzu „Tomanová" tak, aby v jej rámci zaniklo to, čo mňa zaujíma najviac. A to je 122 zásadných pripomienok k návrhu novely zákona o sociálnom poistení z dielne MPSVR.  To je problém. To je to, čo by sme mali riešiť. Zle pripravená novela a jej prípadná aplikácia poškodí celý dôchodkový systém. Každého, vrátane dôchodcov samých, súčasných aj budúcich... Vrátane sporiteľov, vrátane tohto štátu. Dôvod? Na rozdiel od právnej analýzy  ministerstva, analýza ktorú dala urobiť ADSS prichádza k úplne iným záverom ako bolo dosiaľ, i keď čoraz tichšie a opatrnejšie, prezentované. ADSS bude o nej, ako aj ekonomických dopadoch, prirodzene, verejnosť informovať.

Ale koho to dnes zaujíma?

Odbornosť sa na stránky novín a televízne obrazovky asi tak skoro nevráti. Zostáva preto iba veriť, že oných 122 pripomienok nezanikne aspoň v prebiehajúcom rozporovom konaní, na legislatívnej rade vlády a nakoniec je tu ešte aj parlament.... Za Asociáciu DSS môžem sľúbiť, že sa o to budeme snažiť. Keď nás podporia aj autori ďalších pripomienok, ktorými sú ministerstvá financií, hospodárstva, vnútra, spravodlivosti a navrch ešte Národná banka Slovenska, možno niečo predsa len dosiahneme. Tá novela totiž za to stojí a to si dúfam neskôr uvedomia aj poslanci, ktorí by za ňu  a proti nej mali hlasovať.

Neviem síce, či sa z tejto novely bude ešte dať urobiť akceptovateľný zákon, ale pokúsiť sa o to treba. A ak to nepôjde, najlepšie by ju bolo celú stiahnuť a dať si dostatok času a s chladnými  hlavami  prípraviť naozajstnú novelu. Novelu ktorá naozaj bude riešiť problémy dôchodkového systému nie diktátom jednej strany, ale konsenzom celého politického spektra. Riešiť a nie vyrábať nové.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?