Milión hore dole

Autor: Viktor Kouřil | 15.1.2008 o 9:22 | Karma článku: 6,15 | Prečítané:  2081x

Minulú sobotu som diskutoval s riaditeľom Sociálnej poisťovne Ivanom Bernátkom v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu o 2.pilieri. Bola to celkom zaujímavá diskusia a v niečom sme sa dokonca aj zhodli. Nie však v jednej zásadnej veci: PRE KOHO JE A NIE JE 2.PILIER VÝHODNÝ.

Keď som počul jeho názor, že 2.pilier sa v budúcnosti stane príčinou traumy (rozumej je nevýhodný) pre 500 tisíc až milión jeho sporiteľov, čiže pre 33 až 66% z nich (v systéme je ich o čosi viac ako 1,5 milióna), najprv som nevedel, či dobre počujem a potom som zareagoval jednoduchou vetou, že toto sú čísla vycucané z prsta. Jednoducho nič lepšie a výstižnejšie, ale zároveň nič, čo by zniesol éter Slovenského rozhlasu, ma nenapadlo. Je to totiž tvrdenie úplne absurdné a naviac ničím nepodložené. Neskôr som si vypočul aj názor koaličného poslanca a predsedu Výboru pre sociálne veci a rodinu pána Haleckého, podľa ktorého odhadov je systém nevýhodný asi pre 10%, čiže 150-tisíc sporiteľov a aj to je podľa prepočtov Asociácie DSS o niekoľko percent nadsadené.

Kampaň - nekampaň.

Pán Bernátek v spomínaných Sobotných dialógoch povedal, že jeho úlohou, ani úlohou Sociálnej poisťovne (SP), nie je robiť kampaň v prospech, alebo neprospech 2.piliera. Pokiaľ opomenieme fakt, že Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) a nakoniec aj SP pred časom verejne deklarovali, že budú sporiteľom vysvetľovať výhody a nevýhody 2.piliera, tak potom naozaj nerozumiem, prečo riaditeľ SP vyslovuje verejne takéto hodnotenia a zneisťuje 1,5milióna sporiteľov. Pretože - neviem ako kto - ale ja to za kampaň považujem. A naviac - pokiaľ toto má byť oná sľubovaná vysvetľovacia kampaň určená pre sporiteľov, tak potom sa už máme na čo tešiť v tej „ozajstnej" kampani, ktorú tak o 4 až 6 týždňov očakávame.

Neviem, ako pán Bernátek, ale ja si pod vysvetľovacou kampaňou predstavujem niečo celkom iné. Pokiaľ už bol 2.pilier otvorený a pokiaľ už ľudia majú právo sa rozhodnúť, či v ňom zostanú, alebo vystúpia, prípadne či doňho vstúpia ak doteraz nestihli, mali by mať k dispozícii seriózne informácie v zrozumiteľnej podobe. A štát a jeho inštitúcie, ku ktorým patrí aj SP, by v serióznosti mali ísť príkladom. Chcel by som tak veľa?

V našom call centre, vo VÚB Generali, a od kolegov z iných DSS viem, že majú podobné skúsenosti, sa ľudia pýtajú na všetko, čo sa 2.piliera týka. Kladú otázky a naši pracovníci im korektne odpovedajú. Nezaznamenávame žiadny stres, alebo paniku. Ľudia sa prosto pýtajú, pretože je to normálne. Uvedomujú si, že dôchodok je vážna vec a preto chcú o ňom, o svojom zabezpečení v starobe, vedieť čo najviac. Zaujíma ich rozdiel medzi 1. a 2.pilierom, zaujíma ich ako 2.pilier funguje, ako je  bezpečný a kontrolovaný, čo im môže priniesť, aké sú riziká a podobne. Predpokladali sme, že takýto záujem bude a pripravili sme sa na to. Nikomu sa nestane, že by nedostal odpoveď, ktorá je naviac odborne podložená a keď treba aj prepočítaná.

Poďme spolu počítať

Riaditeľ SP tvrdí, že v 2.pilieri si nedokáže nasporiť na dôchodok 500 tisíc až 1 milión sporiteľov, čiže tam podľa neho vlastne nemajú čo robiť a dodáva, že mu to vyšlo podľa veku sporiteľov a ich platov. ALE AKO TO VYPOČÍTAL, PODĽA AKÉHO VZORCA, už nepovie. Lenže, akú hodnotu má takéto tvrdenie? Podľa mňa žiadnu a aj preto som mu odpovedal, že sú to čísla vycucané s prsta.

Na rozdiel od pána riaditeľa tvrdím presný opak. Tvrdím, že pre všetkých sporiteľov v  2.pilieri bez rozdielu veku a príjmu, je účasť v ňom výhodná. Keď už nie priamo nasporenou sumou tak možnosťou jej dedenia a predovšetkým rozloženia rizika medzi dva piliere z ktorých aspoň jeden je mimo dosahu štátu. Pri výpočtoch sa tiež opieram o hodnoty veku a príjmu. Okrem iného, prípad každého sporiteľa  je iný a pri úvahách o výhodnosti treba postupovať prísne individuálne. Pre ilustráciu, včera k nám prišli dvaja 64 a 65-roční občania, ktorí podpísali zmluvy....zo svojich osobných dôvodov a majú na to plné právo.

Na rozdiel od pána Bernátka môžem pokojne povedať, AKO SA K TAKÉMUTO VÝSLEDKU DÁ DOPOČÍTAŤ. Už viackrát som vyzval všetkých záujemcov, aby si predpokladanú výšku dôchodku z 1. a kombinácie 1. a 2. piliera vypočítali a porovnali sami. Môžu tak urobiť na kalkulačke, ktorú pripravila Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) a ktorú nájdete na stránke http://www.adss.sk/. Kalkulačka používa pre výpočet parametre stanovené zákonmi.

A keď už hovoríme o sumách, vypracovali sme tabuľku, koľko budú mať na svojich osobných dôchodkových účtoch sporitelia vo VÚB Generali v čase odchodu do dôchodku tzn. ako 62roční, i keď je viac ako pravdepodobné, že minimálne mladší ako 40-roční pôjdu do dôchodku  neskôr... Spomínaná tabuľka je tu:

 tabulka.JPG

Pri výpočte sme vychádzali z posledných mesačných príspevkov jednotlivých sporiteľov, rastu mzdy v súlade s očakávaniami SP z r.2007, predpokladaného priemerného ročného zhodnotenia 5% v rastovom, 3,5% vo vyváženom a 2% v konzervatívnom dôchodkovom fonde, ako aj očakávania, že sporitelia budú celú dobu sporenia dôchodkovo poistení.

Ako vidieť vlastne jedinou tzv. „problematickou" skupinou tvoriacou ale len 6,9% sú sporitelia s očakávanou cieľovou sumou do 200 000 Sk, z ktorých však je takmer 11 000 vo veku do 40 rokov. Prevažne ide o tých ktorí pracujú v zahraničí, resp. z menšej časti sú to ešte študenti ktorí sa dobrovoľne dôchodkovo poistili, zaplatili poistné iba za 1-2 mesiace a až po skončení štúdia začínajú normálne sporiť na dôchodok.  

Záver

Keď chceme hovoriť o číslach a odvodzovať z nich výhodnosť a nevýhodnosť, treba postupovať seriózne a najmä - keď už vyslovím nejaký záver, mal by som vedieť povedať, ako som sa k nemu dopracoval.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?