Milión hore dole

Autor: Viktor Kouřil | 15.1.2008 o 9:22 | Karma článku: 6,15 | Prečítané:  2017x

Minulú sobotu som diskutoval s riaditeľom Sociálnej poisťovne Ivanom Bernátkom v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu o 2.pilieri. Bola to celkom zaujímavá diskusia a v niečom sme sa dokonca aj zhodli. Nie však v jednej zásadnej veci: PRE KOHO JE A NIE JE 2.PILIER VÝHODNÝ.

Keď som počul jeho názor, že 2.pilier sa v budúcnosti stane príčinou traumy (rozumej je nevýhodný) pre 500 tisíc až milión jeho sporiteľov, čiže pre 33 až 66% z nich (v systéme je ich o čosi viac ako 1,5 milióna), najprv som nevedel, či dobre počujem a potom som zareagoval jednoduchou vetou, že toto sú čísla vycucané z prsta. Jednoducho nič lepšie a výstižnejšie, ale zároveň nič, čo by zniesol éter Slovenského rozhlasu, ma nenapadlo. Je to totiž tvrdenie úplne absurdné a naviac ničím nepodložené. Neskôr som si vypočul aj názor koaličného poslanca a predsedu Výboru pre sociálne veci a rodinu pána Haleckého, podľa ktorého odhadov je systém nevýhodný asi pre 10%, čiže 150-tisíc sporiteľov a aj to je podľa prepočtov Asociácie DSS o niekoľko percent nadsadené.

Kampaň - nekampaň.

Pán Bernátek v spomínaných Sobotných dialógoch povedal, že jeho úlohou, ani úlohou Sociálnej poisťovne (SP), nie je robiť kampaň v prospech, alebo neprospech 2.piliera. Pokiaľ opomenieme fakt, že Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) a nakoniec aj SP pred časom verejne deklarovali, že budú sporiteľom vysvetľovať výhody a nevýhody 2.piliera, tak potom naozaj nerozumiem, prečo riaditeľ SP vyslovuje verejne takéto hodnotenia a zneisťuje 1,5milióna sporiteľov. Pretože - neviem ako kto - ale ja to za kampaň považujem. A naviac - pokiaľ toto má byť oná sľubovaná vysvetľovacia kampaň určená pre sporiteľov, tak potom sa už máme na čo tešiť v tej „ozajstnej" kampani, ktorú tak o 4 až 6 týždňov očakávame.

Neviem, ako pán Bernátek, ale ja si pod vysvetľovacou kampaňou predstavujem niečo celkom iné. Pokiaľ už bol 2.pilier otvorený a pokiaľ už ľudia majú právo sa rozhodnúť, či v ňom zostanú, alebo vystúpia, prípadne či doňho vstúpia ak doteraz nestihli, mali by mať k dispozícii seriózne informácie v zrozumiteľnej podobe. A štát a jeho inštitúcie, ku ktorým patrí aj SP, by v serióznosti mali ísť príkladom. Chcel by som tak veľa?

V našom call centre, vo VÚB Generali, a od kolegov z iných DSS viem, že majú podobné skúsenosti, sa ľudia pýtajú na všetko, čo sa 2.piliera týka. Kladú otázky a naši pracovníci im korektne odpovedajú. Nezaznamenávame žiadny stres, alebo paniku. Ľudia sa prosto pýtajú, pretože je to normálne. Uvedomujú si, že dôchodok je vážna vec a preto chcú o ňom, o svojom zabezpečení v starobe, vedieť čo najviac. Zaujíma ich rozdiel medzi 1. a 2.pilierom, zaujíma ich ako 2.pilier funguje, ako je  bezpečný a kontrolovaný, čo im môže priniesť, aké sú riziká a podobne. Predpokladali sme, že takýto záujem bude a pripravili sme sa na to. Nikomu sa nestane, že by nedostal odpoveď, ktorá je naviac odborne podložená a keď treba aj prepočítaná.

Poďme spolu počítať

Riaditeľ SP tvrdí, že v 2.pilieri si nedokáže nasporiť na dôchodok 500 tisíc až 1 milión sporiteľov, čiže tam podľa neho vlastne nemajú čo robiť a dodáva, že mu to vyšlo podľa veku sporiteľov a ich platov. ALE AKO TO VYPOČÍTAL, PODĽA AKÉHO VZORCA, už nepovie. Lenže, akú hodnotu má takéto tvrdenie? Podľa mňa žiadnu a aj preto som mu odpovedal, že sú to čísla vycucané s prsta.

Na rozdiel od pána riaditeľa tvrdím presný opak. Tvrdím, že pre všetkých sporiteľov v  2.pilieri bez rozdielu veku a príjmu, je účasť v ňom výhodná. Keď už nie priamo nasporenou sumou tak možnosťou jej dedenia a predovšetkým rozloženia rizika medzi dva piliere z ktorých aspoň jeden je mimo dosahu štátu. Pri výpočtoch sa tiež opieram o hodnoty veku a príjmu. Okrem iného, prípad každého sporiteľa  je iný a pri úvahách o výhodnosti treba postupovať prísne individuálne. Pre ilustráciu, včera k nám prišli dvaja 64 a 65-roční občania, ktorí podpísali zmluvy....zo svojich osobných dôvodov a majú na to plné právo.

Na rozdiel od pána Bernátka môžem pokojne povedať, AKO SA K TAKÉMUTO VÝSLEDKU DÁ DOPOČÍTAŤ. Už viackrát som vyzval všetkých záujemcov, aby si predpokladanú výšku dôchodku z 1. a kombinácie 1. a 2. piliera vypočítali a porovnali sami. Môžu tak urobiť na kalkulačke, ktorú pripravila Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) a ktorú nájdete na stránke http://www.adss.sk/. Kalkulačka používa pre výpočet parametre stanovené zákonmi.

A keď už hovoríme o sumách, vypracovali sme tabuľku, koľko budú mať na svojich osobných dôchodkových účtoch sporitelia vo VÚB Generali v čase odchodu do dôchodku tzn. ako 62roční, i keď je viac ako pravdepodobné, že minimálne mladší ako 40-roční pôjdu do dôchodku  neskôr... Spomínaná tabuľka je tu:

 tabulka.JPG

Pri výpočte sme vychádzali z posledných mesačných príspevkov jednotlivých sporiteľov, rastu mzdy v súlade s očakávaniami SP z r.2007, predpokladaného priemerného ročného zhodnotenia 5% v rastovom, 3,5% vo vyváženom a 2% v konzervatívnom dôchodkovom fonde, ako aj očakávania, že sporitelia budú celú dobu sporenia dôchodkovo poistení.

Ako vidieť vlastne jedinou tzv. „problematickou" skupinou tvoriacou ale len 6,9% sú sporitelia s očakávanou cieľovou sumou do 200 000 Sk, z ktorých však je takmer 11 000 vo veku do 40 rokov. Prevažne ide o tých ktorí pracujú v zahraničí, resp. z menšej časti sú to ešte študenti ktorí sa dobrovoľne dôchodkovo poistili, zaplatili poistné iba za 1-2 mesiace a až po skončení štúdia začínajú normálne sporiť na dôchodok.  

Záver

Keď chceme hovoriť o číslach a odvodzovať z nich výhodnosť a nevýhodnosť, treba postupovať seriózne a najmä - keď už vyslovím nejaký záver, mal by som vedieť povedať, ako som sa k nemu dopracoval.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?