Utekajme už ide....

Autor: Viktor Kouřil | 15.2.2008 o 13:48 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  1420x

Asi sa pýtate kto ide a kam máte (máme) utekať. Ale nechcem personifikovať. Titulok je iba pokusom na upozornenie, čo sa tu na poli dôchodkov chystá a odohráva.

Všetci asi viete, že od januára do júna 2008 môžu sporitelia v 2.pilieri prehodnotiť svoje pôvodné rozhodnutie stať sa sporiteľmi a keď uznajú za vhodné, môžu sa vrátiť do Sociálnej poisťovne a jej 1.piliera. Môžu sa vrátiť a pokračovať v nezlomnej viere, že 1.pilier spasí ich dôchodky. Naopak tí, ktorí sporiteľmi nie sú a neboli sa nimi môžu stať. Je to DOBROVOĽNÉ. Ako sa hovorí „Proti gustu žiadny dišputát“. A naozaj, keď už táto možnosť pre sporiteľov aj nesporiteľov vystala, nech sa teda rozhodnú a hotovo. A oni sa aj rozhodujú. Za posledných 6-7 týždňov nového roka sa rozhodlo odísť cca. 7 000 sporiteľov z celkového počtu takmer 1,6 milióna. Opačné rozhodnutie urobilo asi 2 000 ľudí. Skóre 2.piliera je tým pádom zatiaľ veľmi dobré. Žiadny exodus bezpečnej „Zasľúbenej zeme“ zvanej Sociálna poisťovňa sa zatiaľ nekoná. 

Ale konať sa mal. Určite podľa predstáv niektorých predstaviteľov vlády a Sociálnej poisťovne. Vezmime si, že napríklad pán riaditeľ Sociálnej poisťovne vyhlásil (mal som tú česť, že v tej chvíli som s ním sedel na diskusii v štúdiu Slovenského rozhlasu), že 2.pilier je nevýhodný pre milión jeho účastníkov. Takže, prečo vlastne tí chudáci, ktorých DSS-ky trikmi a klamstvami nahnali do nevýhodného 2.piliera, neodchádzajú? Čo ich drží v takom hroznom systéme, akým je 2.pilier? Prečo nepočúvajú dobre mienené rady od dôveryhodných predstaviteľov štátu? Kde je pes zakopaný? 

Človeka by napadlo, že ich tam drží zdravý rozum. MPSVR si to ale nemyslí. Pred nedávnom totiž vyrukovalo s teóriou, že sporiteľov v skutočnosti drží v 2.pilieri administratívna bariéra, ktorou je nutnosť poslať do Sociálnej poisťovne odhlášku na ktorej je notársky overený podpis. Množstvo občanov sa vraj na Sociálnej poisťovni a MPSVR domáha odstránenie tejto bariéry, ktorá ich nasilu drží v 2.pilieri. Vraj by aj vystúpili, ale to by museli ísť najprv na obecný úrad alebo k notárovi, museli by si na to zobrať dovolenku a zaplatiť poplatok. Takže radšej zostávajú, aj keď je to pre nich nevýhodné. 

S takýmto zdôvodnením MPSVR navrhlo zmenu, ktorá povinnosť mať na odhláške notárom overený podpis odstraňuje. Vznikol tak stav (účinný od 1.marca 2008), kedy naozaj môžete zobrať odhlášku, vyplniť potrebné údaje, podpísať sa pod to, poslať to do Sociálnej poisťovne a je vybavené. Váš výstup z 2.piliera, kam sa už po takomto akte nemôžete vrátiť, je dokonaný na veky. 

Žijeme v štáte, ktorý naozaj nebuzeruje občanov. Je taký benevolentný, že im dokonca umožňuje vystúpiť z 2.piliera a vydať tým pokyn, aby SVOJE VLASTNÉ peniaze presunuli do Sociálnej poisťovne bez toho, že by sa akýmkoľvek overiteľným spôsobom zaujímal, či tento príkaz a rozhodnutie daný občan naozaj urobil. Teda, že to neurobil niekto iný. Len tak zo zábavy, z pomsty...atď. motívov môže byť milión. Nuž, vie si niekto z Vás predstaviť, že pošle do svojej banky list s podpisom a textom, aby sumu X z vášho účtu previedli na účet Y? Ja nie. A nevie si to predstaviť žiadna banka, ani akákoľvek iná inštitúcia, ktorá narába s peniazmi svojich klientov. Z jednoduchého dôvodu – toto nie je možné nikde v normálnom svete. Nikde nie je možné manipulovať s peniazmi kohokoľvek bez patričnej autorizácie. Pretože, keby to možné bolo, vznikla by vo finančnom svete anarchia . No u nás bude zrejme už o pár dní realita iná.... 

MPSVR tvrdí, že treba zrovnoprávniť vstup a výstup z hľadiska administratívnej náročnosti. OK – súhlas. Keď sa sporiteľ sporiteľom stával, podpisoval Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení (SDS), alebo bol Sociálnou poisťovňou priradený do niektorej z DSS. V prvom prípade, keď zmluvu podpisoval, ju podpisoval buď na pobočke danej DSS (reálne v niektorej banke alebo poisťovni), kde musel vytiahnuť O.P. a identifikovať sa, alebo s predajcom SDS, ktorému sa tiež musel identifikovať pomocou O.P., ale vždy sa číslo O.P. dostalo na zmluvu a správnosť údajov predajca overil vlastným podpisom. Apropó, predajca mal zo zákona povinnosť to urobiť. V druhom prípade povinne vstúpených to všetko urobila Sociálna poisťovňa – čiže štát.

A teraz to dôležité, čo je častou témou verejných diskusií. Keď došlo pri vstupe ku chybe (pretože ku chybám dochádza vždy) a niekto sa ocitol v 2.pilieri bez svojho vedomia (napríklad tak, že predajca podvádzal pretože poznal rodné číslo a meno nádejného sporiteľa a zlákala ho – čestne priznávam - vysoká provízia od DSS) nechcený sporiteľ to zistil okamžite.  

U nás vo VUB Generali sme takýchto prípadov neevidovali veľa, pretože sme mali nielen najmenej sprostredkovateľov, ale aj najnižšie provízie zo všetkých DSS-iek. Modelovo to fungovalo takto: Každý náš nový sporiteľ dostal od nás okamžite „uvítací list“, kde sme mu oznámili, že sa stal sporiteľom v 2.pilieri. Keď to bol nechcený sporiteľ, ktorý reagoval tak, že on nič nepodpisoval, postup bol nasledovný. Nechali sme si od neho vystaviť splnomocnenie na zastupovanie v tejto veci a súdnou cestou na naše náklady sme v priemere do dvoch troch mesiacov zabezpečili, aby bol z 2. piliera vyradený. Hneď potom sme mu zrušili účet, na ktorý mu samozrejme dovtedy prichádzala polovica s povinných odvodov, a presunuli peniaze do Sociálnej poisťovne. Zariadili sme teda všetko od „A“ po „Z“. Dnes ešte stále evidujeme jedného takéhoto sporiteľa, ktorý je ale dlhodobo v Írsku a nemôže tak podpísať konečný verdikt, že už sporiteľom nie je. 

Keby sme podľa tohto chceli výstup administratívne zrovnoprávniť so vstupom, sú na to tiež dve možnosti. Buď bude musieť sporiteľ prísť do Sociálnej poisťovne osobne, preukázať sa O.P. a odhlásiť sa (alternatívou bola zrušená možnosť poslať odhlášku s overeným podpisom), alebo za ním príde pracovník Sociálnej poisťovne a opýta sa ho, či chce alebo nechce odísť. Druhá možnosť je z hľadiska možností Sociálnej poisťovne asi nerealizovateľná a preto zostáva len tá prvá. Respektíve ešte čerstvo zrušená možnosť s overeným podpisom. 

Lenže už o pár dní zrejme nebude platiť ani jedna normálna možnosť. Sporiteľ odhlasujúci sa z 2.piliera nebude musieť poslať odhlášku z overeným podpisom a nebude musieť ani prísť do Sociálnej poisťovne osobne (ona za ním už vôbec nie). Platiť bude iba nová – nenormálna možnosť, že stačí, aby poslal odhlášku s vlastným podpisom. Neovereným, čiže inak povedané – potenciálne aj so sfalšovaným, neautorizovaným podpisom, ktorého autorom vôbec nemusí byť on sám. 

Takže sa treba pýtať, čo sa stane v prípade kedy niekto niekoho odhlási z 2. piliera? Čo ak odhlášku vo vašom mene pošle napríklad váš sused? Podpíše sa vaším menom a rodné číslo vyplní správne? No stane sa to, že budete z 2.piliera bez vášho vedomia vyradený a keď sa to povedzme o pol roka dozviete, budete môcť akurát tak NIČ. Pretože Novela zákona o sociálnom poistení neobsahuje žiadny mechanizmus návratu sporiteľa, ktorý sa rozhodol vystúpiť v období január-jún 2008. Neobsahuje ho z dôvodu, že tento problém pôvodne riešil autorizačný mechanizmus overeného podpisu. A ten v marci skončí. Čo potom? 

Samozrejme, že takto poškodený sporiteľ sa môže obrátiť na súd, podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa....atď. Povedzme, že po roku až troch rokoch by súd uznal jeho podpis za nulitný. S týmto verdiktom by napochodoval do Sociálnej poisťovne a zase NIČ.  Pretože neexistuje zákonom daný mechanizmus návratu. Vystúpil si v období január-jún 2008? Tak buď vystúpený – naspäť cesta nevedie. 

Za tejto situácie je mechanizmus návratu absolútne nevyhnutný . Jednoduchý a prostý, nech to poslanci vymyslia, pretože inak tu bude stav, kedy môže byť sporiteľ bez svojho vedomia oklamaný a obratý o peniaze, ktoré patria iba jemu jedinému. 

Záver:Tento blog som začal písať potom, ako som sa dozvedel o tomto geniálnom „pozmeňováku“ MPSVR. Potom som zistil, že pani poslankyňa Iveta Radičová navrhuje ďalší „pozmeňovák“, ktorý dopĺňa do zákona mechanizmus návratu. Vtedy som si povedal, že počkám a budem veriť, že mechanizmus návratu sa do zákona dostane. Nedostal. Takže titulok ako aj celý blog platí taký aký je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?