Pravda pomaly, ale iste vyhráva

Autor: Viktor Kouřil | 11.6.2008 o 14:19 | Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1692x

Po dvoch rokoch zazneli z Ministerstva práce a sociálnych vecí konečne reálne veci.

Najprv sme my, čiže „DSS-ky", boli dobre že nie zlodeji. Nasledovali pomenovanie nebankové subjekty, čo je ľudovo povedané vlastne skoro to isté. Potom sme prešustrovali majetok sporiteľov. Nevedeli sme nič garantovať, mastili sme si vrecká a ohlupovali národ strašiakom demografickej krízy. Nič, čo sme hovorili, nebola pravda a nič, čím sme argumentovali nebolo akceptované. Boli sme len kapitalisti, ktorí si sprivatizovali ľudskú starobu a chcú zarábať na dôchodkoch.

Nuž, aj keď si nemyslím, že autori týchto výrokov na adresu Dôchodkových správcovských spoločností (DSS) si dnes myslia niečo iné, jedno je isté a je to na papieri. Ak nie rovných 100, tak minimálne 80 percent toho, čo sa snažíme takmer dva roky hovoriť, sa teraz objavilo v analýze Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny o 1.pilieri. Síce neskoro, ale ako sa hovorí - pánboh zaplať aj za to.

Takže, pozrime sa, čo hovorí analýza?

  1. Sociálna poisťovňa sama (čiže 1.pilier) v budúcnosti neutiahne financovanie dôchodkov vdôsledku demografického vývoja. Ľudovo povedané - veľa dôchodcov amálo pracujúcich. Už ani neviem koľkokrát som to za posledné roky povedal akoľkokrát na to MPSVR odpovedalo, že straším.
     
  2. V budúcnosti sa bude musieť predĺžiť vek odchodu do dôchodku. Ľudia sa, na šťastie, dožívajú stále vyššieho veku, aletým pádom alogicky dlhšie čerpajú peniaze zdôchodkových fondov, ktoré sú však stále tie isté. Ľudovo povedané - míňa sa viac, ako sa vyberie. Už ani neviem koľkokrát som to za posledné roky povedal akoľkokrát som bol obvinený za to, že nemám radosť z toho, že sa naši starí aprastarí rodičia dožívajú požehnane vysokého veku, ikeď oproti krajinám na západ od nás, máme ešte stále značné rezervy.

  3. Zníženie odvodov do 2.piliera (povedzme vznámom navrhovanom pomere z 9 na 6, kedy by do 1.piliera išlo 12 a do 2.piliera iba 6 percent) by zdlhodobého hľadiska znamenalo pre Sociálnu poisťovňu ajej 1.pilier iba zanedbateľný prínos aneriešilo by to jej schodok. Už ani neviem, koľkokrát som to za posledné roky povedal avždy som sa dozvedel iba to, že jediné očo nám ide je to, aby sa do našich fondov valilo čo najviac peňazí apo nás potopa.

  4. Sociálna poisťovňa musí byť efektívnejšia, musí zlepšiť výber poistného, znížiť svoje náklady aefektívnejšie vymáhať dlhy znezaplateného poistného. Tieto opatrenia výrazne prispejú ku zlepšeniu jej finančnej bilancie. Už ani neviem...a stal som na nepriateľom Sociálnej poisťovne.

  5. Treba uvažovať ozmene systému valorizácie dôchodkov z 1.piliera azaoberať sa myšlienkou úpravy predčasných dôchodkov, otázkami súbehu dôchodku apracovného pomeru vnadväznosti na dôchodkové odvody atď teda všetkým tým čo, vplýva na finančnú bilanciu Sociálnej poisťovne. Už ani neviem ... .

Škoda, že sme nemali takúto analýzu už pred rokom, alebo pred dvoma. Teda,  v Asociácii dôchodkových správcovských spoločností sme veľa z toho mali a aj sme nápady ponúkali a  hovorili o nich, len to bolo zbytočné...

Teraz, tri týždne pred tým, ako sa 2.pilier, ktorý bol úplne nezmyselne na prvý polrok 2008 otvorený, zavrie, sa dozvedáme už aj oficiálne, že s tým 1.pilierom to nie je také ružové, ako nám doteraz tvrdili.

To je „super" správa najmä pre tých, dnes už bývalých sporiteľov, ktorí z 2.piliera vystúpili a vrátili sa iba do prvého. A ktorí možno odišli aj preto, že im napríklad šéf Sociálnej poisťovne pán Bernátek povedal, že, že 2.pilier je nevýhodný pre milión spomedzi 1,5 milióna sporiteľov. Našťastie týmto rečiam 97 percent sporiteľov neuverilo. Našťastie pre nich, ale našťastie aj pre budúce generácie.

Je to však konečne super (a bez úvodzoviek) správa pre tých, ktorí ešte nestihli vstúpiť. Prichádza síce tesne pred dvanástou, ale dá sa ešte využiť.

Najmä mladí ľudia (nechcem sa opakovať, ale už ani neviem koľko krát som to za posledné roky hovoril) by mali vziať rozum do hrsti a ponáhľať sa do 2.piliera. Teraz im to už nehovorím iba ja - čiže ten, kto chce na dôchodkoch zarábať - ale aj vláda, ktorá doteraz hovorila niečo úplne iné.

Apropó - všimli ste si kampaň Mladých sociálnych demokratov, ktorá prirovnáva 2.pilier ku otvorenému kanálu, kde si môžete zlámať väzy? Ja áno. Som zvedavý, čo budú Mladí sociálni demokrati svojim kamarátom hovoriť teraz - keď to MPSVR, ktoré sa stotožnilo s myšlienkou ich kampane, vydalo takú analýzu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?