Keď sa povie DÔCHODOK

Autor: Viktor Kouřil | 23.5.2007 o 14:59 | Karma článku: 7,23 | Prečítané:  2338x

Pohľad na dôchodkový systém očami „dôchodkára"

Napriek tomu, že čitateľmi blogu SME sú podľa môjho odhadu najmä mladí ľudia (starší sa dúfam neuraziaJ, veď patrím k nim), chcel by som sem priniesť takú typicky „stareckú" tému - dôchodky. Keďže sa im venujem podstatnú časť svojho produktívneho veku (tých starších teraz upokojím, že je to už viac ako 20 rokov J), niečo už o nich viem. A ako som sa nedávno dozvedel, vraj to o mne zvyknú hovorievať aj iní ľudia. Nechal som sa nimi presvedčiť na činnosť, ktorá je pre mňa trochu novinkou, a teda na blogovanie. Vraj to bude zaujímavé. Uvidíme - budem sa snažiť zaujať.

Dôchodky by mali byť témou mladých ľudí

Akokoľvek paradoxne to môže vyznievať - je to pravda. Ľudia sa o tému dôchodky začínajú zaujímať až v období okolo štyridsiatky. Ako mladí nato takmer vôbec nemyslia. Je to úplne prirodzené, užívajú si to, čo im vek prináša. Avšak nie je to celkom správne. Človek by mal myslieť na zadné dvierka. Dôchodok je totiž čosi, čo nás sprevádza celý produktívny vek. Nemusíme naň síce myslieť, ale neujdeme pred ním. A nakoniec, nás napriek stálej snahe o jeho ignorovanie predsa len dobehne, pretože sa týka každého.

Mladí ľudia na Slovensku majú naviac jeden zásadný dôvod premýšľať o dôchodkoch už teraz. Majú totiž, na rozdiel od nás, ktorí sme už v pokročilejšom veku, na výber. Potom, čo sa rozbehla dôchodková reforma na Slovensku, otvoril sa priestor pre každého občana - potenciálneho dôchodcu, aby zvážil aktívnu účasť v II. dôchodkovom pilieri. Každý rok približne 50 tisíc mladých ľudí nastupuje prvýkrát do zamestnania, čo v reči nás „dôchodkárov" znamená, že sa stávajú prvýkrát dôchodkovo poistení.

Podľa doteraz platného zákona sú všetci títo mladí ľudia zaradení do II. piliera. Zákon im dáva aj čas na rozmyslenie, pre ktorú zo šiestich DSS sa rozhodnú. Ak tak neurobia sami, systém ich zaradí podľa stanoveného kľúča do jednej z nich.               

Tento fakt sa však podľa všetkého onedlho zmení. Súčasná vláda uvažuje o zavedení pravidla dobrovoľnosti vstupu do II. piliera. Tento návrh nepovažujem za čosi apriórne nesprávne - veď nakoniec princíp dobrovoľnosti ako taký, je slobodným spoločnostiam vlastný. Napriek tomu si myslím, že lepším riešením by bolo predĺžiť dobu, ktorú dnes prvýkrát dôchodkovo poistený občan na svoje rozhodnutie má. Dnes je to 30 dní a to je málo. Mladý človek, ktorý sa prvýkrát v živote zamestná, totiž spravidla rieši kopec iných starostí, než svoj dôchodok. Preto, by bolo vhodnejším riešením, keby táto doba bola predĺžená na povedzme 6 mesiacov, bolo by to už dostatočne dlhé obdobie, aby sa mohol zodpovednejšie rozhodnúť. Za tento čas si určite nájde voľnú chvíľu a premyslí si, či je pre neho výhodnejšie sporiť si na dôchodok aj na vlastnom dôchodkovom účte alebo sa úplne odovzdá do rúk štátu. Neodmietam teda princíp dobrovoľnosti, ale tvrdím, že mladý človek (a nielen mladý) potrebuje dostatok času na rozhodnutie, ktoré robí na niekoľko desiatok rokov vopred.

Podľa čoho sa rozhodovať?

Všetko si treba zrátať. Mnohí z vás určite povedia, že počítať síce vedia, ale v prípade dôchodkov celkom jasne nevedia čo. Medzi nami - niekedy mám pocit, že to nevedia ani tí, čo by to vedieť mali. Čo je ešte horšie, niekedy tí, čo by to vedieť mali, vypúšťajú na verejnosť výpočty, ktoré sa zakladajú na nereálnych predpokladoch alebo nezodpovedajú pravde.

Výpočtami vás tu zaťažovať nechcem, ale jedno je isté. Mladý človek by do druhého piliera mal vstúpiť. Aj keď to znie paradoxne, dôchodková reforma je tu práve pre mladých ľudí, ktorí budú dôchodky poberať o 20, 30, či 40 rokov. Za týmto tvrdením si ako človek, ktorý sa v dôchodkovom systéme vyzná, budem vždy stáť. Som si ním stopercentne istý.

Na pôde Asociácie DSS pracujeme momentálne na spôsobe, aby si svoj vlastný budúci dôchodok s maximálnou možnou presnosťou mohol vypočítať každý. A veľmi jednoducho. Na stránke http://www.adss.sk/ bude onedlho k dispozícii kalkulačka, pomocou ktorej si to dokáže vypočítať každý z vás.

Pre koho sa rozhodnúť?

To je už trošku ťažšie rozhodovanie, pretože sa rozhodujeme spravidla  na 20 až 40 rokov. K dispozícii je šesť DSS, ktoré sa v II. pilieri aktívne angažujú a ktoré už dnes spravujú dôchodkové úspory viac ako 1,5 miliónu ľudí na Slovensku. Ale niektoré kritériá je predsa len možné zohľadniť. Napríklad:

  1. Transparentnosť spoločnosti a jej „správanie sa". Čiže najmä dostupnosť informácií a možnosť priameho kontaktu s danou DSS, resp. s jej zástupcami. Inými slovami, kde všade a kedy môžete s danou DSS komunikovať.
  2. Kvalita komunikácie so svojimi sporiteľmi. Teda, aké informácie a akou, pre vás komfortnou cestou, vám je tá alebo oná DSS schopná ich poskytnúť a poskytuje.
  3. Kto sú akcionári danej DSS?  Ako dlho na Slovensku pôsobia a v čom všetkom sa angažujú? Inak povedané, akú povahu a stabilitu vykazujú ich investície na Slovensku?

Tieto ukazovatele vám môžu ukázať cestu pri rozhodovaní, ale rozhodovanie samotné je už naozaj subjektívne. Nakoniec väčšinou rozhodujú čisto emocionálne faktory ako dobrý pocit, príklad z rodiny, alebo od známeho...

Mnohí „experti" často uvádzajú, že sporiteľ - aj ten potenciálny - pri rozhodovaní zvažuje aj výnos na dôchodkových fondoch jednotlivých DSS, prípadne výšku poplatkov, ktoré DSS účtujú sporiteľom za správu dôchodkových peňazí. Ja tieto ukazovatele úmyselne neuvádzam. Po dvoch rokoch fungovania systému ich jednoducho nemožno považovať za relevantné a určujúce. Vysvetlím prečo...

Dôchodkový systém je dlhodobá záležitosť a kontinuálne sa vyvíja. Skutočná kvalita portfólia dôchodkového fondu sa teda neprejaví hneď. Reálnejší obraz portfólia a teda aj relevantnejšie informácie na porovnávanie efektivity a kvality sa podľa mňa ukážu najskôr po piatich rokoch fungovania jednotlivých DSS.

Ak už budete zvažovať ktorékoľvek kritériá, nezabudnite, že kľúčová je stabilita a vyváženosť. Alebo inak povedané - výška výnosu je takmer vždy priamo úmerná výške rizika. Súťaž penzijných fondov, to nie sú preteky na burze, ktorých kritériom je, kto viac zarobí. Ani náhodou. Je to súťaž o síce relatívne nízky, ale o to viac stabilný a bezpečný rast hodnoty portfólia. Stabilita a nízky, ale trvalý rast hodnoty je najlepší ukazovateľ kvality. A ten si prirodzene uvedomíme až po niekoľkých rokoch.

Nakoniec - overte si sami s akou opatrnosťou vo svete investujú naozaj staré a renomované penzijné fondy. Sú to tí najopatrnejší z opatrných investorov. Oveľa viac ako vysoké výnosy, ich zaujíma stabilita a bezpečný rast hodnoty.

Kritérium bezpečnosti a stability investícií je aj v našej spoločnosti na prvom mieste. V rámci prísnych zákonných obmedzení, ktoré sú súčasťou legislatívy, sme si zvolili tú najbezpečnejšiu a najstabilnejšiu trajektóriu investovania. Tej veríme a zostaneme pri nej.

Ale to je skôr o nás... Som viac zvedavý na vaše názory a hlavne otázky. Netvrdím, že na všetky, ale určite na väčšinu dokážem odpovedať. Lebo obsah mojich budúcich blogov budete do veľkej miery určovať práve vy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?