Milí dôchodkoví skeptici

Autor: Viktor Kouřil | 31.5.2007 o 14:28 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  2246x

Dovoľte pár slov o dôchodkových systémoch u nás a vo svete.

Úvodom ďakujem všetkým diskutujúcim a čitateľom môjho prvého blogu. V reakciách som si všimol niekoľko skeptických poznámok, ohľadne stability II. piliera, respektíve DSS-iek, ktoré sa v ňom angažujú. Keďže stabilita a bezpečnosť je alfou a omegou akéhokoľvek dôchodkového systému, kdekoľvek na svete, asi bude dobré uviesť v tejto súvislosti niekoľko faktov. Verím, že presvedčím aj skeptikov. Pretože tu sa naozaj nehrá o fazuľky. Dôchodky sú príliš vážna vec.

Skúsim to na príklade tej DSS, ktorá ma zamestnáva, čiže VÚB Generali. Ako je zrejmé aj z názvu - táto spoločnosť má dvoch akcionárov VÚB banku a.s. a Generali Poisťovňu a.s. A títo naši dvaja akcionári majú potom ešte svojich akcionárov a tými sú:

  1. Najväčšia talianska banka IntesaSanpaolo a momentálne tretia najväčšia banka v eurozóne s bilančnou sumkou  600 miliárd Euro.
  2. Poisťovňa Generali Group, ktorá patrí medzi svetové poisťovacie giganty v rozmere, ktorý si sotva vieme predstaviť, a ktorá, len na okraj, v posledných dňoch kúpila 51% Českej poisťovne, vrátane všetkých jej dcérskych spoločností od Slovenska po Kazachstan.

A aby som neurazil kolegov z iných DSS, ich akcionári sú zhruba rovnakého rangu, ako tí naši, či už z Nemecka - Allianz, Belgicka - ČSOB, Francúzska - Axa atď.

Predstava, že firmy, ktoré založili tieto spoločnosti, pričom do nich investovali takmer 10 miliárd korún, „len tak zaniknú" alebo nedajbože „prešustrujú" peniaze svojich budúcich dôchodcov je absurdná. Ak vám bude niekto hovoriť niečo iné, buď zavádza (a potom sa treba zamyslieť prečo), alebo nevie o čom hovorí.

Samotná Generali Poisťovňa existuje už od roku 1831. Vznikla teda o viac ako sto rokov skôr, než vznikla prvá Československá republika. Alebo ešte inak - Generali Poisťovňa vznikla presne o 162 rokov skôr ako náš dnešný štát. Po dobu svojej existencie už spravovala a spravuje (v rôznych možných formách a podobách), vyplácala a vypláca nepredstaviteľné množstvo dôchodkových (a nielen dôchodkových) peňazí na celom svete. Ale aby som bol konkrétny, ku koncu marca 2007 mala Generali Group pod správou cca 400 miliárd Eur. Celý náš štátny rozpočet predstavuje na strane výdavkov sumu zhruba 350 miliárd - LENŽE KORÚN!!!

Takíto akcionári nezakladajú penzijné fondy preto, aby ich vytunelovali. To neexistuje. To sú dlhodobí, svojou povahou vôbec najdlhodobejší investori, akých si vieme predstaviť. Majú obrovské skúsenosti a z nášho pohľadu nezaplatiteľné know-how o tom, ako riadiť a spravovať napríklad aj dôchodkové portfóliá.

Stabilita DSS na Slovensku

Nie náhodou sa v II. pilieri starobného dôchodkového sporenia angažujú investori akých som spomínal. Legislatíva, ktorá upravuje podnikanie v tomto segmente je totiž zámerne tak nastavená. Toto nie je pole pre investorov, ktorí vyžadujú rýchle a vysoké zisky. Takí sa o  dôchodkovú reformu vôbec nezaujímali. Alebo, ak sa aj zaujímali, po zistení, ako je nastavená legislatíva sa zaujímať prestali.

Pravdou totiž je, že obmedzenia, ktoré pri spravovaní dôchodkových úspor slovenské DSS-ky majú, sa vôbec nedajú porovnať s obmedzeniami a rámcami, ktoré poznajú ostatné investorské obory, napríklad také podielové fondy.

V tejto hre nejde o astronomické zisky a vysoké zhodnocovania dôchodkových peňazí. Ide o stabilné, pomalé a bezpečné podnikanie, ktorého cieľom je dosiahnuť stabilný a bezpečný rast hodnoty dôchodkového portfólia.

Keď som v uplynulých mesiacoch počúval rôznych „expertov", ako varujú pred možnosťou krachu systému II. piliera a podobne, moje ústa ostali často od prekvapenia dlho otvorené. Systém II. piliera je totiž (a nielen kvôli investorom, ktorí sa v ňom angažujú) tak stabilný a bezpečný, že stabilnejší a bezpečnejší už ani byť nemôže. Jeho stabilitou by mohli otriasť iba a jedine nezodpovední politici, ale to si možno iba veľmi ťažko predstaviť. I keď pri tzv. karpatskom chápaní demokracie, slobody a bezpečnosti podnikania niektorých politikov, nie sú také pokusy nemožné a sú iste aj lákavé. Na druhej strane, viac ako 1,5 milióna sporiteľov, ktorým už dnes DSS-ky spravujú ich súkromné dôchodkové účty je pomerne veľká masa, ktorá sa vie a môže aj brániť.

Možné úpravy

Tak to je téma na diskusiu. Najmä stabilita a životaschopnosť takzvaného I. piliera je určite diskutovateľná a aj riešiteľná.  No i niektoré úpravy v II. pilieri, ako som ich spomínal v prvom blogu sa dajú akceptovať. Ale sotva ma niekto presvedčí, že  pre 40-ročného  sporiteľa bude výhodné odísť z II. piliera a vrátiť sa späť do prvého, pretože to údajne bude pre neho výhodné. Takáto možnosť tu pravdepodobne onedlho bude, ale pýtam sa ešte raz - pre koho môže byť výhodné zobrať svoje vlastné peniaze nasporené na vlastnom dôchodkovom účte a vložiť ich zase iba do anonymnej Sociálnej poisťovne? Keď vás o takejto výhodnosti možno aj sám štát začne onedlho presviedčať - radšej si to dobre rozmyslite. A pred tým si v pokoji pozrite stránku http://www.adss.sk/, kde nájdete o dôchodkoch z II. piliera naozaj takmer všetko. Onedlho dokonca už aj kalkulačku, ktorou si svoj dôchodok vypočíta každý.

Bezpečnosť na prvom mieste

O bezpečnosti a stabilite tu už bola reč. Iba dodávam, že systém II. piliera je nastavený maximálne bezpečne a stabilne. Málo ľudí to vie, ale napríklad každý obchod každej DSS-ky je on line kontrolovaný zároveň depozitárom (depozitár je banka, v ktorej sú peniaze sporiteľov fyzicky uložené, pričom táto nesmie byť akcionárom ani zakladateľom DSS. Je nezávislým subjektom, ktorý kontroluje, či DSS spravuje peniaze podľa zákonom stanovených pravidel) ako aj Národnou bankou Slovenska. Aj depozitár aj NBS podliehajú v tomto prípade zákonu, čiže KEBY niekto chcel TUNELOVAŤ hocktorú DSS, musel by to robiť zo súhlasom depozitára aj NBS. Respektíve, musel by ich nejakým spôsobom obalamutiť, ale to je prakticky nemožné.

Najdôležitejšie ale zostáva to, že systém II. piliera zásadným spôsobom rieši dlhodobú stabilitu a udržateľnosť celého nášho dôchodkového systému. Okrem toho vytvára reálny predpoklad na zvyšovanie dôchodkov v budúcnosti a NAJMÄ na ich udržateľnosť. Pretože demografický vývoj je v tomto neúprosný a trpí ním celá Európa. Do budúcna bude stále menej aktívnych ľudí pracovať na stále viac dôchodcov.  

A nakoniec - vraciam sa späť k prvému blogu. Systém II. pilliera je tu hlavne a predovšetkým pre mladých ľudí. Práve oni majú dostatok času a možností, nasporiť si prostredníctvom II. piliera na slušný a bezpečný dôchodok. A čím sú mladší, tým lepšie to pre nich vychádza. Kto tvrdí opak, nehovorí pravdu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.


Už ste čítali?